Interiér bytu v Písku

Interiér bytu v Písku

Byt se nachází v posledním podlaží starého tří-podlažního domu poblíž kostela Narození Panny Marie v Písku. Dům je situován v ochranném pásmu památkově chráněného území. Jedná se o třípokojový byt s halou, koupelnou, komorou a toaletou, který bude obývat mladý pár. Právě tato kombinace: mladý pár, toužící bydlet moderně ve starém bytě v historickém centru Písku, se stala hlavním motivem našeho návrhu.

Architekt: Jana Šimánková, Jana Fischerová
Stav projektu: studie

Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.
Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.
Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.
Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.
Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.
Interiér bytu v Písku - Mio architects s.r.o.

 Byt disponuje příjemnou dispozicí, která jej rozděluje na čtyři části: halu se sociálním zázemím, jídelnu, obývací pokoj a ložnici. Návrh interiéru je soustředěn především jídelnu, obývací pokoj, ložnici a halu. Koupelna a toaleta byly v nedávné době zrekonstruovány. Vzhledem k tomu, že v celém bytě kromě koupelny, toalety a komory je dřevěná prkenná podlaha, navrhujeme nábytek převážně v neutrálních tónech bílé nebo černohnědé, aby mohla vyniknout přirozená krása dřeva na podlaze a abychom se vyvarovali přílišnému počtu odlišných dřevěných odstínů a struktur, které by se vzájemně narušovaly. 

Hala je vstupním prostorem bytu, je to první místo kde se člověk ocitne, kde přijímá návštěvu. Hlavní funkcí tohoto prostoru je adaptovat člověka k přechodu ven nebo dovnitř. Zároveň má být hala reprezentativní, tzn. uspořádaná. Návrh interiéru haly jsme pojali čistě utilitárně a to i vzhledem k tomu, že stěny jsou zde doslova okupovány dveřmi do ostatních místností a tedy zde není možné umístit další nábytek. Jsou zde navrženy pouze prvky potřebné ke správnému fungování místnosti, tedy zrcadlo s odkládacími policemi, stolička na přezouvání a skříň kryjící turbo-kotel s botníkem ve spodní části. Místnost by měla působit vzdušně, odlehčeně. Osvětlení místnosti zajišťuje rovněž jednoduše a utilitárně trojice bodových stropních světel. Jako šatna na ukládání svrchníků bude sloužit přední část komory. 

Návrh jídelny a obývacího pokoje vychází ze snahy tyto místnosti sjednotit. Oběma místnostem dominují červené akcenty, jsou zde dřevěné stoly, bílý nábytek, černé kontrastní plochy, skříňky mají podobná profilovaná dvířka, která jsou jedním z elementů zdůrazňujících charakter starého domu. Stěny těchto pokojů jsou opatřeny dekoracemi, obrazy a fotografiemi, které tyto místnosti zvelebují a propůjčují jim intimitu a útulnost. V jídelně je u okna navržen velký rozkládací stůl z masivu. Kuchyňská linka probíhá podél celé východní stěny. Prostor nad horními skříňkami bude uzavřen sádrokartonovou konstrukcí s vestavěnými bodovými svítidly. Tím se docílí efektu zapuštěné kuchyňské linky. V rohu místnosti naproti oknu budou umístěna bílá kachlová kamna. Podlaha u kamen a stěna za kamny budou obložena stejnými černými dlaždicemi jako obklad kuchyňské linky. Obývací pokoj je rozdělen na dvě zóny: pracovní a relaxační, které odděluje napříč postavená knihovna. Relaxační části dominuje velká rozkládací sedačka a červené houpací křeslo. Televize bude zavěšena na protější stěně nad nízkými skříňkami.

Zařízení ložnice už nemá ambice jednotného charakteru s jídelnou a obývacím pokojem. Ložnice je něco jiného, nanejvýše soukromého a intimního, proto se odlišuje od ostatních pokojů. Nábytek je zde v černohnědém odstínu, vyjma skříňové stěny, která probíhá podél celé západní stěny. Ta je navržena v bílé barvě, aby místnost příliš nezatížila, a aby působila takřka neviditelně. Výrazným prvkem na této skříni bude pouze nika pro televizi provedená v černohnědé. Naproti skříňové stěně je navržena velká jednoduše řešená manželská postel s nočními stolky. Nejvýraznějším prvkem celého pokoje je severní stěna s tapetou a s toaletním stolkem se zrcadlem, který zde dotváří onen charakter interiéru ve starém domě.

Zaujala Vás naše práce?

Kontaktujte nás. První schůzka je vždy zdarma.

E: mio@mioarchitects.cz

Více o našem Ateliéru

English