Neviditelný dům

Neviditelný dům

Zadáním bylo vytvořit moderní bydlení pro mladý pár. Manželé si vybrali tento pozemek na okraji malé vesnice Orlov, která je v přímé blízkosti města Příbram. Jejich výběr byl směřován na kvalitu pozemku, která je z našeho pohledu zcela ideální. Jižní orientace a výhled na louky, les a vzdálenější Brdy, byl hlavním lákadlem investora. Kvůli ideálnímu stavu okolní zástavby se také rozhodli, že ke stavebnímu pozemku přikoupí okolní pozemky a tím zabrání další výstavbě v sousedství.

Architekt: Marek Šinágl, Jana Šimánková
Tým: Marek Šinágl, Jana Šimánková, Martin Chlanda, Pavel Zezula
Stav projektu: studie

Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.
Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.
Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.
Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.
Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.
Neviditelný dům - Mio architects s.r.o.

Naším úkolem bylo vytvořit prostorově relativně skromný dům pro bydlení bez zbytečných prostor a k němu rekonstruovat stávající stodolu, kterou by využívali jako garáž a pracovní prostory pro pána domu, který se živil jako výrobce kulis pro filmové scény. Původním požadavkem bylo vytvořit zakopaný dům, který však podle představ investora nebyl vhodný na tento typ pozemku. V této chvíli začala naše práce.

Dům je navržen jako jednoduchá lineární stavba s podélnou chodbou. Na tu se navazují jednotlivé místnosti jako ložnice, dětský pokoj, pracovna a šatna. Jak již bylo zmíněno požadavky na prostor obytných místností nebyly velké, a tak jsou prostory řešeny spíše skromně. Hlavní obytnou místnost dělí nábytková příčka, která nám odděluje prostor kuchyně od obývací části. V příčce je také zakomponován krb, který je viditelný z obou částí. Všechny obytné místnosti jsou orientovány stejně a mají přímý výstup na zahradu.

Vzhledem k naší představě, nerušení okolní zástavby moderní budovou, jsme se rozhodli tento jednoduchý dům ze severní strany zasypat zeminou a vytvořit tak z něho neviditelný dům. Abychom tuto myšlenku dovedli k dokonalosti, rozhodli jsme se viditelnou fasádu obložit leštěnými plechovými šablonami, které vytváří dojem zrcadla a mají za úkol odrážet okolí a tudíž působit neviditelně.

Zaujala Vás naše práce?

Kontaktujte nás. První schůzka je vždy zdarma.

E: mio@mioarchitects.cz

Více o našem Ateliéru

English